Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Categories Blog - Tekerlekli Sandalye DükkanıPosted on
Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Engelli insanların evde ve dışarıda özgürce dolaşmasını sağlayan akülü sandalyelerin farklı markaları bulunmaktadır. Bu alandan üretim yapan her bir firma tarafından çıkarılan birden fazla model de dikkate alındığından insanların seçim yaparken ciddi şekilde zorlanacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Akülü tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna verilecek olan cevap bundan dolayı son derece önemlidir.

Akülü tekerlekli sandalyelerin fiyatlarının yüksek olması, insanların sık sık bu ürünleri almasını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla da alınacak olan ürünün uzun yıllar kullanılacağının bilinmesi ve seçimin de buna göre doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bilinmesi Gereken Hususlar

Akülü sandalye seçimi yaparken birden fazla hususun dikkate alınması ve bunların sonucunda alınacak olan sandalyenin belirlenmesi gerekir. Bu ürünlerin her detayına dikkat edilmeli ve hiçbir ayrıntı atlanmamalıdır. Çünkü başlangıçta önemsiz gibi görülen ayrıntılar, kullanım kolaylığı ve konfor sağlamada son derece etkili olabilir. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar ve bunlara ait açıklamalar genel olarak şu şekildedir:

İhtiyaçların ve Kullanım Alanının Belirlenmesi

İnsanların dikkat etmesi gereken hususların başında, akülü tekerlekli sandalyelerden ne beklendikleri gelmektedir. Bu ürünlerin modelleri incelendiğinde farklı ihtiyaçlara göre üretilmiş olduğu görülecektir. İnsanların engeline bağlı olarak bunlardan uygun olanlar belirlenmelidir. Bir diğer önemli husus ise kullanım alanıdır. Söz konusu akülü sandalye dışarıda mı, evin içerisinde mi yoksa hem ev hem de dışarıda mı kullanılacak sorusuna cevap verilmelidir. Bu sorunun cevabı, tercih edilecek olan ürünü belirlemede etkilidir.

Ürün Özellikleri

Seçim yaparken sandalyelerin özelliklerinin ve kullanışlılıklarının iyi bir şekilde araştırılıp değerlendirilmesi gerekir. Özellikle motor gücünün ne olacağı, sandalyenin üretildiği maddenin dayanıklılığı, tasarımda bulunan küçük çanta bölümleri gibi ayrıntılar dikkate alınmalıdır. Ayrıca ürünün toplam ağırlığı ve kapladığı alan da üzerinde durulması gereken diğer önemli hususlardır.

Ürün özelliklerine verilecek olan önem, beklentilerin etkin bir şekilde karşılanması adına önemlidir. Örnek vermek gerekirse yapıldığı maddenin korozyona dayanıklı olmaması, tekerlekli sandalyenin ömrünün kısa olmasına neden olacaktır. Bu gibi hususlardan dolayı, alınacak olan ürünün sahip olması gereken özellikler belirlenmeli ve araştırmalar buna göre yapılmalıdır.

Markanın Belirlenmesi

Akülü tekerlekli sandalye üreten çok sayıda firma bulunmaktadır ve haliyle bunların kalitesi arasında önemli bir farklılıktan söz etmek mümkündür. Ayrıca kaliteye bağlı olarak fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı kişilerin bütçelerine bağlı olarak kaliteli markaları tercih etmesi gerekir. Böylece aldıkları akülü sandalyenin kullanım ömrü çok daha uzun olacaktır.

Marka seçimi yaparken, firmaların teknik servis destekleri de dikkate alınmalıdır. Çünkü nihayetinde bu ürünler elektronik aksama sahiptir ve bunların zaman içinde bakımlarının ve onarımlarının yapılması gerekecektir. Eğer firmanın servis desteği yetersiz ise kullanıcılar bu işlemler için büyük sıkıntılar yaşayabilir.

Akü Türü ve Kapasitesi

Akülü tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında aküler önemli bir yer tutar. Çünkü akülerin kapasitesi ne kadar fazla olursa gidilecek olan mesafe o kadar fazla olacaktır. Ayrıca bunun haricinde akünün kolay şarj edilebilir olması, DoD seviyesi ve diğer teknik özellikleri de önemlidir. Akünün türüne bağlı olarak tekerlekli sandalyeden alınacak performans değişecektir.

Yukarıda bahsedilen hususlar dikkate alınarak yapılacak olan seçimde dikkat edilmesi gereken son husus fiyattır. Son yıllarda ülkemizdeki akülü tekerlekli sandalye piyasasının ciddi şekilde büyüdüğünü ve farklı alternatifler oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tercih edilen ürünün fiyatları arasında karşılaştırma yapılarak kurumsal yapıya sahip olan firmalardan alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZİ ARAYIN