Tekerlekli Sandalye Ölçüleri

Categories Blog - Tekerlekli Sandalye DükkanıPosted on
Tekerlekli Sandalye Ölçüleri Nasıl

Tekerlekli sandalye ölçüleri, insanların günlük yaşamındaki tüm ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılaması için son derece önemlidir. Konforlu ve kullanışlı bir sandalye için bu ölçülerin doğru bir şekilde belirlenmesi ve tekerlekli sandalyenin ayarının da bu ölçülere göre yapılması gerekir. Aksi durumda, tekerlekli sandalyeden beklenen performans tam olarak alınamayacağı gibi insanların yaşam kalitelerinin düşeceğini de söylemek mümkündür.

Ölçülerin nasıl belirleneceğine dair bazı basit kurallar vardır ve kullanıcılar seçimlerinde bu kurallara göre hareket ederlerse herhangi bir sıkıntı yaşamadan tercih ettikleri üründen yüksek performans alacaklardır.

Tekerlekli Sandalye Ölçüleri

Tekerlekli Sandalye Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Tekerlekli sandalye ölçüleri ile ilgili bazı kurallar olmasına karşın öncelikle bu kuralların her model için değişkenlik gösterdiğinin bilinmesi gerekir. Ayrıca yapılacak olan seçimde mutlaka kullanım alanı da dikkate alınmalıdır. Örnek vermek gerekirse ev içinde kullanılacak olan bir tekerlekli sandalyenin kapılardan geniş olması durumunda, insanların alacakları performans ciddi şekilde düşecek ve tekerlekli sandalyeler evin içinde gerekli kolaylığı sağlamayacaktır. Aynı şekilde açık havadaki bu tür yerlerin de dikkate alınması ve buna göre seçim yapılması gerekir.

Tekerlekli sandalyedeki ölçüm yapılan noktalardan ilki koltuk genişliğidir. Kullanıcıların rahat bir şekilde oturması ve kullanım esnasında konforu üst seviyeye çıkarmak için bu ölçüm önemlidir. Koltuk genişliği insanların beden yapısına bağlı olarak genellikle 44 cm ila 50 cm arasında değişmektedir. Kullanıcıların oturma genişliğine 3 cm eklenerek en uygun boyut belirlenir. Bu ölçüm son derece önemli olup kullanıcıların mümkünse tekerlekli sandalyeyi alacakları yere gitmesi ve deneyerek ölçülere karar vermesi gerekir. Böylece seçim çok daha doğru yapılmış olacaktır.

Koltuk Derinliği Ölçüleri

Tekerlekli sandalye ölçüleri belirlenirken koltuk derinliğinin de doğru bir şekilde hesaplanması, rahatlık ve konfor için son derece önemlidir. Derinlik belirlenirken tekerlekli sandalyeyi kullanacak olan kişinin pelvisinin arkasından ayak bileklerine kadar olan kısım dikkate alınır. Bu ölçüm yapılırken kullanıcının 90 derece oturması gerekir. Aksi durumda yapılacak olan ölçüm yanlış olacaktır.

Koltuk derinliği belirlenirken kullanıcıların bacak uzunluklarının dikkate alınması çok önemlidir. Çünkü bazı insanların bacak ölçüleri, normal standartların dışındadır ve buna bağlı olarak tekerlekli sandalye ile daha rahat hareket edilebilmesi için ölçüler belirlenirken bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel olarak koltuk derinliğinin 45 cm ila 50 cm arasında olduğu söylenebilir.

Koltuk Yüksekliği

Tekerlekli sandalye ölçüleri arasında bulunan koltuk yüksekliği, kullanıcıların konforunu ilgilendiren bir ölçü olmasına karşın sandalyenin işlevsel olarak kullanılmasıyla da ilgili olduğunun bilinmesi gerekir. Bu yükseklik kullanıcıların masa, yatak, farklı bir sandalye ve lavabo gibi yerleri rahat bir şekilde kullanmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla da yapılacak olan seçimde konfor ile birlikte bu hususların da dikkate alınması gerekmektedir. Bunların haricinde koltuk yüksekliği belirlenirken kullanılacak olan koltuk minderinin yüksekliği de dikkate alınmalıdır. Aksi durumda yapılacak olan ölçüm hatalı olacaktır.

Standart Kullanıcılar İçin Kabul Edilen Tekerlekli Sandalye Ölçüleri

Standart beden ölçülerine sahip olan bir yetişkin için ideal tekerlekli sandalye ölçüleri genel olarak şu şekilde kabul edilmektedir:

  • Oturma genişliği: 44 cm
  • Yerden oturma yüksekliği: 50 cm
  • Ön pedal arka teker uzunluğu: 108 cm
  • Diz topuk  arası: 50 cm
  • Arka kol yerden elçik mesafesi: 92 cm
  • İç oturma kol dayama yüksekliği: 25 cm
  • Oturma sırt yüksekliği: 45 cm
  • Oturma derinlik: 45 cm

Kişilerin boylarının uzunluğu ve kiloları değiştikçe bu ölçüler de değişecektir. Ayrıca çocukların kullanacakları tekerlekli sandalye ölçüler daha farklı olacaktır.

Kaynak: goldmedikal.com/tekerlekli-sandalye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZİ ARAYIN