Tekerlekli sandalye satın alırken nelere dikkat etmeli?

Tekerlekli Sandalye Satın alırken Nelere Dikkat Edilmeli

tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmeli

Tekerlekli Sandalye Satın Alma Rehberi Modelleri, Özellikleri

Manuel Tekerlekli Sandalye taşınabilir, katlanabilir ve kullanımı kolay olduğundan, hareket sorunu yaşayan kişiler için her yönden sağlam bir seçenektir. Manuel tekerlekli sandalyeler dayanıklı ve rahat olacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle geçici bir hareketlilik çözümü olarak düşünülse de, birçok kişi tekerlekli sandalyeleri birincil kişisel ulaşım aracı olarak kullanır.

Bu tekerlekli sandalye satın alma rehberi, sıkça sorulan birkaç soruyu yanıtlamaktan en popüler manuel tekerlekli sandalyeleri vurgulamaya, yaşlılar, engelliler ve hastalar için en iyi seçenekleri ve manuel tekerlekli sandalyenin sizin için doğru olup olmadığına nasıl karar vereceğinize kadar tekerlekli sandalye satın alma süreci hakkında bilgi verir. 

Tekerlekli sandalye ile refakatçi sandalyesi arasındaki fark nedir?

Refakatçi tekerlekli sandalye:

Refakatçi kullanımlı tekerlekli sandalyeler, bir bakıcı tarafından itilmek üzere tasarlanmış dar, daha küçük tekerlekli sandalyelerdir. Taşıma koltuğu hafiftir, kompakttır ve gezinmesi kolaydır, bu da onu seyahat etmek ve evin dışında kullanmak için veya daha büyük bir manuel veya elektrikli tekerlekli sandalyeye eşlik etmek için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Refakatçi kullanımlı tekerlekli sandalyeler, standart tekerlekli sandalyelerden farklıdır, çünkü tekerlekler daha küçüktür ve gövdesi, itme ve manevra yapmalarını kolaylaştırmak için daha dardır. Refakatçi sandalyeleri kullanıcı tarafından, manuel olarak hareket ettirilemez, bu da tekerlekli sandalye kullanıcısının bu sandalyeyi yardımsız kullanamayacağı anlamına gelir. 

Standart tekerlekli sandalye: 

Standart bir tekerlekli sandalye (veya manuel modeli), bir bakıcı tarafından itilmek veya tekerlekli sandalye kullanıcısı tarafından manuel olarak hareket ettirilmek üzere tasarlanmış, büyük arka tekerleklere ve daha küçük ön tekerleklere sahip bir hareketlilik sandalyesidir. Bu tasarım, kullanıcının otururken arka tekerleklere ulaşmasını ve kendini itmesini sağlar. Standart tekerlekli sandalyeler katlanabilir, taşınabilir ve hem tekerlekli sandalye kullanıcısı hem de bakıcı tarafından kullanımı kolaydır.

Tekerlekli sandalyeye ihtiyacım var mı? 

Yardımsız yürüyemiyorsanız ve dinlenmeye ihtiyaç duymadan önce sadece birkaç adım atabiliyorsanız, tekerlekli sandalyeden yararlanabilirsiniz. Yardımla bile (yani bir arkadaşınızdan, aile üyenizden veya baston gibi başka bir yardımcı cihazdan) uzun mesafeler yürümekte zorlanıyorsanız bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız olabilir.

Kendi başınıza yürümekte zorlanıyorsanız ve tekerlekli sandalyeden yararlanabileceğinizi düşünüyorsanız, önce hareket kısıtlamalarınızı doktorunuzla görüşmelisiniz. Randevuda, doktorunuz ihtiyaçlarınızı değerlendirerek ve size tekerlekli sandalye reçete edebilir.

Tekerlekli sandalyeye uygun muyum? 

"Tekerlekli sandalyeye hak kazanmak", doktorunuz tarafından kararlaştırılan ve tekerlekli sandalyenizin masraflarını karşılamak için sigorta sağlayıcınız tarafından konulan şartları yerine getirip getirmediğinizi tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

Tekerlekli sandalyeye hak kazanmak için, doktorunuza hareket kabiliyetinizin sınırlı olduğunu ve tekerlekli sandalyeyi fiziksel olarak yardımsız çalıştırabileceğinizi göstermeniz gerekebilir. Sınırlı hareket kabiliyetiniz, evinizde dolaşmaktan giyinmek gibi temel işlevleri yerine getirmeye kadar günlük işlerinizi engelliyorsa, tekerlekli sandalyeye hak kazanabilirsiniz.

Bir tekerlekli sandalyeyi kullanmak için, yardım almadan oturmanız, kendinizi desteklemeniz, kontrolleri fiziksel olarak kullanmanız, uygun şekilde gezinmeniz ve tekerlekli sandalyeye kendi başınıza binip inebilmeniz gerekir.

Doktorunuz, hareket kısıtlılığınızı değerlendirerek ve tekerlekli sandalyeden nasıl yararlanacağınızı düşünerek tekerlekli sandalye için tıbbi gerekliliğinizi belirleyebilir. Değerlendirmeniz sırasında doktorunuz, günlük kısıtlamalarınızın tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyma gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirleyecektir.

manuel tekerlekli sandalye fiyatları

Tekerlekli sandalyeler ne kadar dayanır? 

Bir tekerlekli sandalyenin ortalama ömrü 2 ila 3 yıl, manuel tekerlekli sandalyeler için maksimum 5 yıldır. Tekerlekli sandalye ne kadar çok kullanılırsa, günlük aşınma ve yıpranma nedeniyle kullanım ömrü o kadar kısa olacaktır.

Bu zaman dilimi içinde hareketlilik ihtiyaçlarınızın değiştiğini fark edebilirsiniz veya tekerlekli sandalyeniz yıpranmadan önce hareketlilik cihazınızı yükseltmek isteyebilirsiniz.

Bir tekerlekli sandalye satın almadan önce, sandalyeyi ne sıklıkla kullanacağınızı düşünmelisiniz. Tekerlekli sandalyeyi sadece ara sıra mı kullanacaksınız? Yoksa birincil, günlük mobilite cihazınız mı olacak? Bu, ihtiyaçlarınız için doğru tekerlekli sandalyeyi seçmenize yardımcı olacak ve kullanım ömrü boyunca sandalyenizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Tekerlekli sandalye pilleri ne kadar dayanır? 

Yepyeni, tamamen şarj edilmiş bir akülü elektrikli tekerlekli sandalye pili, tek bir şarjla 8 saate kadar dayanabilir ve yaklaşık 15 ila 30 km mesafeyi kapsayabilir. Pil kullanıldıkça hem dayanacağı süre hem de kapsadığı aralık açısından genel pil sağlığı azalır.

Günlük kullanımda uygun güce sahip olmanızı sağlamak için elektrikli tekerlekli sandalye pilleri her bir buçuk ila iki yılda bir değiştirilmelidir. Kullanımınıza bağlı olarak, elektrikli bir tekerlekli sandalye pili, değiştirilmeden önce 6 aydan 2 yıla kadar dayanabilir.

Tekerlekli sandalye satın almanın maliyeti nedir? 

Tekerlekli sandalyelerin, ekipman satın almanın peşin maliyeti ile bakım, onarım, aksesuarlar ve modifikasyon maliyetleri dahil dikkate alınması gereken çeşitli maliyetleri vardır.

Bir tekerlekli sandalyenin taban fiyatı, modeline ve tarzına bağlıdır ve manuel tekerlekli sandalyeler, elektrikli tekerlekli sandalyelerden ortalama olarak daha düşük maliyetlidir. Ağır hizmet tipi tekerlekli sandalyeler de biraz daha yüksek bir ortalama fiyat noktasına sahiptir.

Fiyatlar türüne ve malzeme kalitesine göre değişmekle beraber en düşük olanı 500 TL civarlarından başlayıp 20.000 TL'ye kadar çıkmaktadır.

İhtiyaçlarınıza ve belirli modellerin mevcudiyetine bağlı olarak tekerlekli sandalyeler satın alınabilir veya kiralanabilir. Pahalı bir satın alma yapmadan önce stil, model ve işlevsellik hakkında bir fikir edinmek için bir tekerlekli sandalye kiralamak genellikle daha uygun maliyetli ve akıllıca olabilir.

Tekerlekli sandalye boyutunu nasıl seçerim? 

Tekerlekli sandalyeniz için uygun bir boyut seçmek, büyük ölçüde ihtiyaç duyacağınız koltuk genişliğine bağlıdır. Tekerlekli sandalyenin koltuğu, cihazın düzenini, tekerlek boyutunu ve diğer ikincil özelliklerini belirler. Koltuk genişlikleri tipik olarak 40 ila 50 cm arasında değişir ve ortalama genişliği yaklaşık 45 cm'dir.

Genel konfor ve kullanımda fark yaratacağı için koltuk derinliğini de hesaba katmalısınız. Koltuk derinliği, koltuğun arkasından ön kenara olan mesafedir ve kullanıcı dik otururken ölçülmelidir. Koltuk boyutu, tekerlekli sandalyenin genel boyutunu belirler ve bu da kapılarda, koridorlarda ve diğer dar alanlarda gezinmenin ne kadar kolay olduğunu etkileyebilir. Boyut aynı zamanda tekerlekli sandalye dönüş yarıçapını da etkiler, bu da sandalyenin 180 derecelik dönüşü ne kadar kolay yapabileceğini belirler.

Kompakt tekerlekli sandalyelerin daha dar bir koltuğu vardır, bu da daha geniş koltuklara sahip standart manuel tekerlekli sandalyelere göre manevra yapmalarını ve taşınmalarını kolaylaştırır.

En iyi tekerlekli sandalyeler hangileridir? 

En iyi tekerlekli sandalye, ihtiyaçlarınıza uygun, bütçenize uyan ve günlük hayatınıza iyi entegre olandır. Piyasadaki bu kadar çok çeşit varken, özellikle daha önce hiç tekerlekli sandalye satın almadıysanız, doğru olanı denemek ve seçmek korkutucu olabilir. Bununla ilgili en doğru tavsiyeyi elbette yine doktorunuzdan alabilirsiniz.

İtmesi en kolay tekerlekli sandalyeler hangileridir? 

Kullanıcının ağırlığını eşit şekilde desteklemek üzere tasarlandıkları için çoğu tekerlekli sandalyenin itilmesi çok kolaydır. İtmesi en kolay iki türü taşıma tekerlekli sandalyeleri ve seyahat tekerlekli sandalyeleridir. Bu stiller, bir refakatçi tarafından itilebilecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır ve her ikisi de iterken daha kolay manevra yapmalarını sağlamak için hafif bir çerçeve, basit yapı ve dar bir koltuk kullanır.

Yaşlılar için en iyi tekerlekli sandalye hangisidir? 

Yaşlılar için en iyi tekerlekli sandalye, hafif, kullanıcı dostu, katlanması ve taşınması kolay olandır. Bu gereksinimleri karşılayan tekerlekli sandalyeler, yaşlı tekerlekli sandalye kullanıcılarının bağımsızlıklarını korumalarına ve başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan hareket kabiliyetlerini artırmalarına olanak tanır. 

Tekerlekli sandalye satın alırken ihtiyacınız olan (veya aramanız gereken) özellikler: 

Tekerlekli sandalye satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ana bileşen vardır. Aşağıdakiler, nelerin mevcut olduğu, nelere bakmanız gerektiği ve satın alma işleminizi yapmadan önce neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği konusunda size iyi bir fikir verecektir:

 • Konfor
 • Yastık
 • Koltuklar
 • Koltuk boyutu
 • Koltuk yüksekliği
 • Sandalye yüksekliği
 • Sandalye ağırlığı
 • Kolçaklar
 • Bacak destekleri
 • Tekerlekler

Konfor 

Günlük olarak kullanılan herhangi bir tekerlekli sandalyenin rahat olması gerekir. Koltuk, burada dikkate alınması gereken en önemli unsurdur. Çoğu naylon veya vinilden yapılmıştır ve bazı sandalyeler konforu artırmak için bir minder veya özel sırt desteği gerektirebilir. Kullanıcıya mükemmel şekilde uyan bir koltuk isteyeceğiniz için koltuk genişliği ve derinliği de önemli hususlardır.

Yastık 

Konforu, desteği ve dengeyi artırmak için tekerlekli sandalye koltuğuna bir yastık eklenebilir. Jel yastıklar ekstra rahatlık sağlayabilir; konumlandırma yastıkları, duruşu düzeltir ve kullanıcının gezinme yeteneğini geliştirir ve koruyucu yastıklar, uzun süreli kullanım sırasında sürtünmeyi ve basıncı azaltır.

Koltuklar 

Çoğu tekerlekli sandalyedeki koltuk naylon veya vinilden yapılmıştır çünkü her iki malzeme de dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Tekerlekli sandalyenizin çerçeve tarzına bağlı olarak bazı koltuklar özelleştirilebilir veya yükseltilebilir.

Koltuk boyutu 

Koltuk boyutu, koltuk genişliği (kol dayanağından kol dayanağına kadar olan alan) ve koltuk derinliği (arkalıktan koltuğun ön kenarına kadar olan mesafe) olarak ayrılır. Tekerlekli sandalyeler, tipik olarak 40 ila 50 cm arasında değişen birkaç koltuk genişliğine sahiptir ve en yaygın genişlik 45 cm'dir. Koltuk derinlikleri de değişkendir ve tekerlekli sandalye kullanıcısının doğal bir aktif pozisyonda dik oturması sağlanarak ölçülmelidir. Hem koltuk genişliği hem de koltuk derinliği, çoğu satıcının web sitesinde "Ürün Özellikleri" bölümünde bulunabilir.

Koltuk yüksekliği 

Koltuk yüksekliği, koltuğun yerden ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Çoğu tekerlekli sandalyenin ortalama oturma yüksekliği 50 ila 53 cm'dir ve bu, boyu 1.50 cm veya üzeri kullanıcılar için uygundur. Kullanıcı 1.50 cm'den daha kısaysa, sandalye çok yüksek olabileceğinden kullanması daha zor olabilir.

Sandalye Yüksekliği 

Sandalyenin yüksekliği - veya cihazın genelinin ne kadar uzun olduğu - tekerlekli sandalyenin ne kadar kolay taşınabileceğini ve etrafta manevra yapılabileceğini etkileyecektir. Daha uzun tekerlekli sandalyeleri bir arabanın bagajına sığdırmak daha zor olabilirken, daha kısa tekerlekli sandalyelerin katlanması veya sığması daha kolay olacaktır.

Sandalye Ağırlığı 

Tekerlekli sandalyenizi sık sık nakledecekseniz veya seyahat ederken idare etmesi kolay bir şey istiyorsanız, sandalyenin ağırlığını dikkate almak isteyeceksiniz. Taşıma sandalyeleri ve pediatrik tekerlekli sandalyeler tipik olarak manuel tekerlekli sandalyelerden daha hafiftir, manuel tekerlekli sandalyeler ise elektrikli tekerlekli sandalyelerden daha hafif olma eğilimindedir. Sandalye ağırlığı, özelliklere ve eklenen aksesuarlara bağlı olarak 8.5 kilo ile 30 kilo arasında değişebilir.

Kolçaklar 

Kolçaklar daha fazla konfor ve destek sağlar. Aktarmayı ve taşımayı kolaylaştırmak için genellikle çıkarılabilirler (veya yukarı katlanabilirler). Pek çok kolçak, masa veya masa yüksekliğinde bulunur ve bu da standart bir masa altına kolayca girmelerine olanak tanır. 

Bacak destekleri 

Kolçaklar gibi bacak destekleri de kullanıcı için ek destek ve rahatlık sağlar. Çeşitli tarzlarda gelirler, ancak göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, bacak desteklerinin sallanmasını veya ayarlanmasını isteyip istemediğinizdir, çünkü bu, sandalyenin aktarılabilirliğini etkileyebilir.

Tekerlekler 

Tekerlekler, genel sürüşe stabilite ve rahatlık katabilir. Çoğu tekerlek kauçuk veya yarı pnömatiktir ve bu, tekerlekli sandalyenin farklı yüzeylerde nasıl döndüğünü değiştirebilir. Bazı tekerlekler bakım gerektirmezken, diğerlerinin zamanla yıprandıkça değiştirilmesi gerekir.

Engelli, hasta, yaşlı tekerlekli sandalyesi

Sonuç

Manuel tekerlekli sandalye, birçok mobilite ekipmanı kullanıcısı için harika bir seçenek olabilir - rahat, uygun fiyatlı, güvenilirdir, mükemmel destek sağlar ve içeri - dışarı aktarılması kolaydır.

Tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat edilmeli?

Hepsinden önce ihtiyaçlarınızı net olarak belirleyip ihtiyacınıza, kullanım şeklinize ve bütçenize göre kendinize en uygun ürünü seçmelisiniz.

Tekerlekli sandalyeye ihtiyacım var mı? 

Kendi başınıza yürümekte zorlanıyorsanız ve tekerlekli sandalyeden yararlanabileceğinizi düşünüyorsanız, önce hareket kısıtlamalarınızı doktorunuzla görüşmelisiniz.

Tekerlekli sandalyeler ne kadar dayanır? 

Bir tekerlekli sandalyenin ortalama ömrü 2 ila 3 yıl, manuel tekerlekli sandalyeler için maksimum 5 yıldır. Tekerlekli sandalye ne kadar çok kullanılırsa, günlük aşınma ve yıpranma nedeniyle kullanım ömrü o kadar kısa olacaktır.

Yaşlılar için en iyi tekerlekli sandalye hangisidir? 

Yaşlılar için en iyi tekerlekli sandalye, hafif, kullanıcı dostu, katlanması ve taşınması kolay olandır.

 • Tekerlekli sandalye alma rehberi

© 2019 Tekerlekli Sandalye Dükkanı Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.