Akülü Sandalye SGK Ödemesi İçin Gerekli Belgeler

Kısmen veya tamamen yürüyemeyen ve vücudun üst bölgesini kullanmakta zorluk çekenler için küçük bir dokunuşla yol alan akülü tekerlekli sandalye, joystick ile kontrol edilen ve elle itmeye gerek kalmayan kullanımı kolay bir tekerlekli sandalye modelidir. 8-16 km hızla gidebilen akülü tekerlekli sandalyeler, sosyal güvencesi olan engelli vatandaşların SGK ödemeli olarak ücretsiz alabileceği modellere sahiptir.

SGK Ödemeli Akülü Tekerlekli Sandalye

Ellerini kullanamayan veya kas hastası engellilerin rahatlıkla kullanabildiği akülü tekerlekli sandalye, SGK tarafından ödemesi yapılan sandalyelerdir. Akülü tekerlekli sandalye almak için yeterli bütçesi olmayan engelliler, SGK ödemeli olarak bedelsiz akülü tekerlekli sandalye sahibi olabilir.

Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’nde tekerlekli sandalye ödemelerinin nasıl yapılacağı ve hangi belgelerin istendiği belirtilmiştir.

Akülü Tekerlekli Sandalye SGK Ödemesi Aşamaları

Akülü tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız var, SGK ödemeli bir akülü tekerlekli sandalye istiyor ve bunun için nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız, ilk aşamadan son aşamaya kadar takip etmeniz gereken yolları sizler için sıraladık.

İlk olarak ihtiyacınız olan akülü tekerlekli sandalye için bir tedarikçi firma ile irtibata geçmelisiniz. Uygun fiyatları, kaliteli, konforlu ve güvenli akülü tekerlekli sandalye modelleri ile Tekerlekli Sandalye Dükkanı’nın ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Akülü tekerlekli sandalye ödemesi için istenen belgeler şunlardır;

1 Sağlık Raporu

2 Reçete

3 Akülü tekerlekli sandalye firmasından fatura

4 Kimlik

Sağlık Raporu: SGK ödemeli akülü tekerlekli sandalye almak için ikamet edilen il sınırları içerisinde istenen sağlık raporunu vermeye yetkili bir hastaneye başvurmak gerekiyor. Heyet raporunda “ tekerlekli sandalye kullanır” ibaresi mutlaka olmalıdır. Hastaneye müracaat edildiğinde heyette bulunan tüm doktorlara muayene olmak gerekiyor.

Heyet raporu almak isteyen kişiye hangi doktorlara muayene olması gerektiği verilen evrakta belirtiliyor. Kişi tek-tek bu doktorlara muayene oluyor. Akülü tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan birinin özellikle manuel tekerlekli sandalyeyi kullanamadığına ve gerçekten akülü tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olduğuna dair muayene sonrası tespitler yapılıyor. Vücudun üst kısmını kullanamayan ve bu nedenle tekerlekleri elle iterek hareket edemeyecek olanlar akülü tekerlekli sandalye sahibi olabiliyor.

Rapor için doktor muayeneleri bittiğinde akülü tekerlekli sandalye için reçete yazdırmak gerekiyor.

Reçete: SGK ödemeli akülü tekerlekli sandalye için gerekli olan belgelerden biri de reçetedir. Reçete, heyet doktorlarından birinin yazmasının yeterli olduğu bir belgedir. Raporda tekerlekli sandalyeyi elle kullanamayacak durumda olduğu mutlaka yazılmış olmalıdır. Reçetede akülü tekerlekli sandalye kullanacak durumda olduğu belirtilir. Reçete 10 iş günü içerisinde kullanılmalıdır. Yani geçerlilik süresi 10 iş günüdür. Bu nedenle bu süre içerisinde sağlık raporu ve reçete medikal firmaya teslim edilir.

Akülü tekerlekli sandalye firmasından fatura: İhtiyacınız olan akülü tekerlekli sandalyeyi tedarik edeceğiniz medikal firmaya gidip aldığınız sağlık raporu ve kaşelenmiş reçeteyi teslim etmelisiniz. Tedarikçi firma, söz konusu akülü tekerlekli sandalye için size bir fatura kesecektir. Fatura, reçete ve sağlık raporunu kimlik kartınızla ile SGK müdürlüğüne gidip teslim etmelisiniz. Modeline göre akülü sandalye fiyatları değişmekte olup, ihtiyacınız olan ürünün fiyat bilgisi için medikal firma ile görüşmelisiniz.

Ortalama 1 ay içerisinde SGK ödemesi medikal firmaya yapılır ve engelli birey akülü tekerlekli sandalyesini ücretsiz olarak alır.

SGK geri ödemeli akülü tekerlekli sandalye mevzuat bilgisinde kullanım süresinin 5 yıl olduğu, yeni akülü tekerlekli sandalye alımında eskisinin SGK’ya iade edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Akülü Sandalye SGK Ödemesi Ne Kadar?

Özellikli ve akülü tekerlekli sandalyeler SGK ödemeli grubunda olup SUT koduna göre 2.500-10.000 TL SGK ödemesi bulunmaktadır. SGK ödemeli akülü tekerlekli sandalye devlet ödemesi ürünün alındığı medikal firmaya yapılmaktadır. Geri ödeme tutarları akülü tekerlekli sandalye SUT kodu ile belirtilmiştir.

El-kol becerisi olarak sıkıntı yaşıyor ve akülü tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyuyorsanız, en iyi akülü tekerlekli sandalye için Tekerlekli Sandalye Dükkanı ile görüşebilir, SGK ödemeli akülü tekerlekli sandalyeye ücret ödemeksizin sahip olabilirsiniz.

  • Özellikli Akülü Tekerlekli Sandalye SUT kodu 100005’tir. SGK ödemesi 10.000 TL olup özel haller ve gaziler içindir.
  • Standart Akülü Tekerlekli Sandalye SUT kodu OP1345’tir. Elektronik kumandalı ve şarj cihazlıdır. Kalp hastalığı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı, yürüme kısıtlılığı ve el-kol fonksiyon yetersizliği olanlar için uygun olup SGK geri ödemesi 2.500 TL’dir.

Ne tür bir akülü tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız olduğu heyet doktorları muayenesi sonrası tespit edilmekte olup heyet raporunda belirtilmektedir.

Akülü Tekerlekli Sandalye Bağışı

SGK geri ödemeli akülü tekerlekli sandalye yanında akülü tekerlekli sandalye bağışı yapan dernek, kurum ve kuruluşlar aracılığı ile de engelli bireyler akülü tekerlekli sandalye sahibi olabiliyor. Hatta son zamanlarda popüler olan Müge Anlı akülü sandalye bağışı ile her geçen gün akülü tekerlekli sandalye sahibi olan engelli vatandaşların sayısı artıyor.

Yürüme engellilere ücretsiz tekerlekli sandalye temin eden UBB kaydı olan medikal firmalara SGK geri ödemeli akülü tekerlekli sandalye için başvuru yapabilirsiniz. Bağış yapmak istiyorsanız, yine medikal firmalara, Müge Anlı programına, Kızılay, Kaymakamlık, Valilik’e de başvurabilirsiniz. Hatta Esra Erol tekerlekli sandalye bağışı ile de bağışınızın tam yerine ulaştığından emin olabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

Tekerlekli sandalye SGK karşılıyor mu?

Tekerlekli sandalye SGK tarafından karşılanmakta olup, istenen şartlar yerine getirildiğinde engellilerin tekerlekli sandalye sahibi olmak için başvurabileceği bir yöntemdir.

Bakınız:> https://tekerleklisandalyedukkani.com/tekerlekli-sandalye-sgk-odemesi-nasil-alinir

Tekerlekli sandalye kimlere verilir?

Tekerlekli sandalyeler yürüme engelli, tetrapleji-parapleji hastaları, el-kol fonksiyon yetersizliği olanlar, kalp hastalığı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı obulunanlara verilmektedir.

Tekerlekli sandalye almak için nereye başvurulur?

Tekerlekli sandalye almak için medikal firmalarla görüşülmelidir. SGK ödemeli bir tekerlekli sandalye almak için yukarıda belirttiğimiz adımlar izlenir. Tekerlekli sandalye bağışı yapan belediye, kaymakamlık, valilik, vakıflar ve Müge Anlı ve Esra Erol TV programlarına da başvuru yapabilirsiniz.

Müge Anlı tekerlekli sandalye nasıl gönderilir?

Tekerlekli sandalye bağışı için Müge Anlı TV programına başvuru yapabilir tekerlekli sandalye dükkânı aracılığı ile bağışınızı Müge Anlı ekibine ulaştırabilirsiniz.

Engelliler için tekerlekli sandalye nasıl alınır?

Yürüme engelliler için tekerlekli sandalye satın almak ve bir engelliye ulaşmasını sağlamak istiyorsanız, bağışlarınızı engelli vatandaşlarla buluşturan tekerlekli sandalye dükkanı ile irtibata geçebilirsiniz.

Tekerlekli sandalyelerin fiyatları ne kadar?

Tekerlekli sandalye fiyatları medikal firmaya, marka ve modeline göre değişmektedir. Uygun kampanya ve indirimleri ile tekerlekli sandalye dükkânı son zamanlarda en çok tercih edilen medikal firmadır.

  • Akülü Sandalye SGK Ödemesi İçin Gerekli Belgeler

© 2019 Tekerlekli Sandalye Dükkanı Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.