Filtrele

Markalar

Fiyat Aralığı

0 1

14 adet ürün bulunmuştur.

Engelli yürüteçleri ve Ayakta Durma Sehpaları

Engelli yürüteçleri ve ayakta durma sehpaları, genel olarak engelli ya da yürüme zorluğu çeken çocuk, yetişkin ya da yaşlı bireyler için üretilen rehabilitasyon ürünlerinden biridir. Yürüteçler ve sehpalar, bireylerin vücut dengesinin sağlanmasında ve dik pozisyonda durmasında önemli bir konumda yer alır. Bunun yanında Selebral Palsi ve Spina Bifidalı gibi hastalıklar nedeniyle ayakta durma kabiliyeti gösteremeyen çocuklar için özel olarak dizayn edilmiş modelleri de mevcuttur.

Engelli yürüteç modelleri kendi içlerinde, çocuklar için ve yetişkinler için olan yürüteç modelleri olarak ikiye ayrılır.

Bu engelli yürüteç cihazlarının çoğunluğunda oturak bulunur ve engelli yada yürüme zorluğu çeken kişi yürüme esnasında yorulduğunda oturağa oturarak dinlenme fırsatı bulur.

Kullanım alanları

Engelli ve yaşlılar için olan yürüme aletleri bir çeşit fizik tedavi cihazları olup, kişinin kas gücünü artırmak veya var olan kas yapısını koruma amaçlı rehabilitasyon cihazlarıdır. Bacak kasları zayıf kişiler bu yürüteçler vasıtasıyla egzersiz yaparak zayıf kasları güçlendirebilir.

Bu cihazlar ev içerisinde, odalar salon gibi rahatlıkla kullanılabileceği gibi bahçe vb. gibi yaşam alanlarında da kullanılabilir. Katlanabilir yürüteç modellerinin yanısıra katlanmayan modellerde vardır.

Engelli Yürüteçleri

Engelli yürüteçleri adından da anlaşılacağı gibi engelli bireylerin kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden yürüme zorluğu çeken herkesin en önemli yardımcılarından biridir. Kullanışlı yapıları sayesinde ihtiyaç duyan herkese pek çok açıdan rahatlık sunar. Bu yürüteçler ile engelli bireyler çok fazla güç harcamadan hareket kabiliyetini artırabilir. Ayrıca özel aparatları ile engelli yürüteçlerini daha kullanışlı ve işlevsel bir hale getirmek de mümkündür.

Yetişkin Engelli Yürüteçleri

Yetişkin engelli yürüteçleri bel, bacak ve omuz altı destek kademeleri ile engelleri bireylerin daha kolay ve çok fazla güç harcamadan hareket etmelerine olanak sağlar. Ayrıca ayarlanabilir fonksiyonlara sahip olan bu yürüteçler, ek aparatları ile rahat ve kolay bir kullanıma izin verir. Yürüme zorluğu çeken tüm engelli yetişkinlerin yürüme işlevini kolaylaştırır ve yürüteçlerde bulunan oturma alanları ile kullanım sırasında dinlenmek mümkündür.

Çocuk Engelli Yürüteçleri

Çocuk engelli yürüteçleri, özel gereksinime sahip farklı yaşlardaki çocuklar için üretilir. Bu yürüteçler ile çocukların sağlıklarına, gelişimlerine ve konforlarına katkı sağlar. Bunun yanında kendi potansiyellerini keşfetmeleri için zemin hazırlar. Kişiselleştirilebilir ve ayarlanabilir aparatları ile çocukların daha rahat ve konforlu bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra çocukların büyümesine bağlı olarak özel olarak ayarlanabilen ve yükseltilebilen modelleri olduğunu söylemek doğru olur.

Ayakta Durma Sehpaları

Ayakta durma sehpaları, tek bir kişi tarafından rahatlıkla kullanılabilir ve bu nedenle oldukça ergonomik bir rehabilitasyon olma özelliği taşır. Bu sehpalarda genelde tek bir el hareketi ile kolayca ayağa kalmak mümkün olur. Ayakta durma sehpalarının sırt bölgeleri 90 derece dik bir konuma getirilebilirken 180 derece açılma kabiliyetleri de vardır. Bunların yanında ayakta durma sehpaları genel olarak aşağıda yer alan aparatları bulundurur;

 • Ayak kemeri
 • Bacak destekleri
 • Bel kemeri
 • Kol destekleri
 • Göğüs kemeri
 • Baş destekleri

Yukarıda yer alan aparatlardan her biri çocukların ayakta durma sehpasını kullanımı sırasında daha rahat pozisyon almasına destek olur. Ayrıca aparatların her biri çocuklara göre ayarlanabilir ve bu şekilde farklı pozisyon almaları sağlanabilir.

Ayakta Durma Sehpası Ne İşe Yarar?

Ayakta durma sehpası, çocuk, yetişkin ve yaşlı bireylerin en önemli yardımcılarından biridir. Ayakta durma zorluğu çeken ya da yürüyemeyen bireyler, bu sehpalar ile günlük yaşamlarını kolaylaştırır. Çeşitli aparatlar ile desteklenen ayakta durma sehpaları genel olarak;

 • Hareketli ve kilitlenebilir tekerleklere sahiptir.
 • Bunun yanında topuk dayama kısımları öne ve arkaya hareket eder ve bu şekilde rahat bir kullanım sunar.
 • Ayrıca ayarlanabilir diz koyma aparatı ve kalça tutma aparatı ile dengenin rahat bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur.
 • Aynı zamanda hem aşağı hem de yukarı ayarlanabilir ön tabla, ileri ve geri olacak şekilde de ayarlanarak kullanım kolaylığı sağlar.

Ayakta durma sehpaları engelli ve yaşlı bireyler tarafından evlerin içerisinde, odalarda ya da bahçe gibi pek çok farklı alanda rahatlıkla kullanılabilir. Gelişmiş denge mekanizmaları ile pek çok farklı alanda rahat bir şekilde kullanılmaları da mümkündür.

Engelli Çocuk Ayakta Durma Sehpası Faydaları

Ayakta durma sehpaları, serebral palsi, spina bfida, multiple skleroz ve kas hastalığı ile karşı karşıya kalan çocuklar için özel olarak üretilir. Çocukların yaşamlarını kolaylaştıran ve gündelik hayatın içerisinde daha konforlu olmalarını sağlayan bu sehpalar, pek çok farklı ihtiyaca da cevap verir. Engelli çocuk ayakta durma sehpası faydaları ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Ayakta durma sehpaları çocuklarda kemik gelişimini destekler.
 • Bunun yanında sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olur.
 • Günlük hayatlarında pek çok farklı hareketler için psikolojik istikrar sağlar ve özgüvenlerini yerine getirir.
 • Ayakta durma sehpaları ile salana hareket kolaylığı sayesinde çevrelerine daha fazla ilgi göstermeye başlar.
 • Ayrıca skolyoz ve buna benzer omurga hastalıkları riski de en aza indirgenmiş olur.

© 2019 Tekerlekli Sandalye Dükkanı Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.